Pielęgnacja oczu noworodka

W pierwszych tygodniach życia dzieci często borykają się z problemem zaczerwienionych oczu i podpuchniętych powiek. Zdarza się też, że oko łzawi bądź delikatnie ropieje. Co robić w takiej sytuacji? Jak dbać o oczy noworodka?

Czym przemywać oczy noworodka?

Delikatne podrażnienia śluzówki oka nie są powodem do niepokoju, ale jeśli pomimo wysiłków rodziców i częstego przemywania oczka solą fizjologiczną sytuacja nie ulega poprawie, należy zgłosić się do okulisty lub przynajmniej zakomunikować problem pediatrze lub położnej opiekującej się rodziną po porodzie.

Pamiętajmy, że noworodek dopiero „uczy się” zmysłu wzroku. Jego oczy są niezwykle delikatne, dlatego należy przemywać je preparatami bezpiecznymi dla śluzówki oka.  Większość rodziców zaopatrza się na tę okoliczność w sól fizjologiczną w ampułkach. Sól fizjologiczna jest jednym z dostępnych bez recepty preparatów aptecznych, które powinny wejść w skład wyprawki dla malucha. Jeśli kupujemy gaziki ze spirytusem czy krem na odparzenia, zapytajmy od razu o sól fizjologiczną.

Jak przemywać oczy noworodka?

Sól fizjologiczna może pomóc w przypadku niewielkich podrażnień oka, ale równie dobrze może być stosowana do codziennej pielęgnacji. Przy pomocy namoczonego nią wacika z łatwością usuniemy gromadzącą się w kącikach oczu wydzielinę. Gromadzenie wydzieliny jest zjawiskiem zupełnie normalnym, mino to należy ją usuwać regularnie, nie dopuszczając namnażania bakterii, skąd prosta droga do infekcji oka.

Oczy dziecka przemywamy zdecydowanym ruchem, kierując wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Robimy to zdecydowanie, ale jednocześnie delikatnie i lekko. Zaczynamy od zewnętrznego kącika oka, ponieważ to w wewnętrznym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Gdybyśmy przemywali oczko w odwrotnym kierunku, ryzyko rozniesienia bakterii po całej powierzchni oka byłoby większe.

Przemywając oczy noworodka przy użyciu wacika i soli fizjologicznej, powinniśmy pamiętać, że otwartą ampułkę należy wyrzucić po 24 godzinach, natomiast gazik po wykonaniu jednego ruchu od kącika do kącika. Jeżeli czynność trzeba powtórzyć, wykorzystujemy nowy wacik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *