Przewodnik po okularach

Przewodnik po okularach korekcyjnych

Wybór okularów korekcyjnych zawsze powinien być poprzedzony dokładnym badaniem wzroku. Chodzi przecież o to, by okulary umożliwiały poprawne widzenie mimo występowania znacznej wady wzroku, chorób oczu czy wykonywania specyficznej pracy. Klienci salonów optycznych mogą wybierać spośród wielu rodzajów okularów, ponieważ poza mocą soczewki liczy się także jej rodzaj, jakość oraz występowanie specjalnych powłok. Poniżej przewodnik po okularach korekcyjnych dostępnych na polskim rynku.

Przewodnik po okularach – rodzaje soczewek okularowych

Soczewki szklane i plastikowe

Soczewki mogą być szklane bądź wykonane z innych materiałów (plastikowe). Obecnie znacznie popularniejsze jest drugie rozwiązanie, choć zakup okularów ze szklanymi soczewkami nie powinien być problematyczny. Soczewki organiczne wybierane są częściej, ponieważ są lżejsze od szklanych, nie tłuką się i nie odpryskują. Ponadto mogą być wyposażone w specjalne powłoki zmieniające właściwości soczewek i znacznie rzadziej pokrywają się parą, gdy ich użytkownik wejdzie z chłodu do ciepłego pomieszczenia. Soczewki szklane z kolei trudniej jest zarysować i łatwiej utrzymać je w czystości – nie zamazują się, dzięki czemu nie jest konieczne używanie specjalnych ściereczek.

Soczewki progresywne, asferyczne i fotochromowe

Można wyróżnić wiele rodzajów soczewek okularowych o specjalnych właściwościach. Do najpopularniejszych należą soczewki progresywne (szeroki wybór znajdziesz na eyemasters.pl), które są dedykowane do osób po 40 roku życia. W tym wieku bowiem oko traci elastyczność i bardzo często pogarsza się ostrość widzenia z bliska. Z tego powodu konieczne staje się korzystanie z dwóch par okularów – do patrzenia z bliska i z daleka. Dzięki soczewkom progresywnym nie ma takiej konieczności, ponieważ zapewniają ostre widzenie z każdej odległości. Soczewki asferyczne z kolei sprawiają, że wyeliminowane zostaje powiększanie albo pomniejszanie oczu, do czego często dochodzi w przypadku noszenia szkieł o dużej mocy. Soczewki fotochromowe natomiast samoczynnie przyciemniają się na zewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu nie ma konieczności kupowania osobnych okularów przeciwsłonecznych.

Przewodnik po okularach – powłoki zmieniające właściwości soczewek

Soczewki okularowe mogą być pokryte specjalną powłoką, która zmienia ich właściwości. Wspomnieć należy zwłaszcza o powłoce antyrefleksyjnej, która minimalizuje odblaski od śniegu, wody czy nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów, dlatego szczególnie mocno polecana jest kierowcom. Inną funkcję pełni powłoka hydrofobowa, która redukuje ilość pary wodnej czy kropli wody na powierzchni soczewek. Powłoka spełnia swoją rolę w deszczowe dni bądź zimą, gdy wchodzimy z dworu do ogrzewanych pomieszczeń. Oprócz tego warto wspomnieć o powłoce oleofobowej, powłoce BlueControl czy UV Control.

One comment

  1. Pingback: Pianino

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *