Zapalenie spojówek – objawy, leczenie
Zapalenie spojówek to uciążliwa dolegliwość, którą może wywołać wiele czynników. Zawsze daje jednak te same objawy – oczy swędzą, łzawią, czasem wręcz pieką i bolą, widoczne jest także ich zaczerwienienie, a niekiedy obrzęk powiek. Wiele osób skarży się także na niemożność patrzenia na światło (światłowstręt).
Przyczyny zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek może być wywołane poprzez bakterie, wirusy i grzyby. Inna przyczyną występowania stanu chorobowego są alergeny oraz czynniki środowiskowe, odpowiedzialne za powstawanie tzw. zespołu suchego oka.
Dolegliwość jest uciążliwa, choć właściwie niegroźna. Oczywiście pod warunkiem, że w porę zastosujemy odpowiednie leczenie. Odpowiednie, tzn. jakie? Takie, które zlikwiduje przyczyny występowania stanu zapalnego. Musimy zatem wiedzieć, co dokładnie powoduje pieczenie i łzawienie, czy są to bakterie, wirusy, a może alergia?
Leczenie zapalenia spojówek
Nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości związanych z narządem wzroku. W sytuacji, gdy pojawia się zaczerwienie, swędzenie czy łzawienie, warto skorzystać z dostępnych bez recepty preparatów aptecznych. Zwykle będą to krople nawilżające i oczyszczające, które można aplikować do worka spojówkowego przez 2-3 dni. Jeśli nie następuje poprawa, warto umówić się na konsultację do lekarza okulisty.
Okulista pomoże szybko uporać się z problemem. Zapisze kolejne leki (nie zawsze będą to krople – czasem zawiesina, niekiedy także maść), podpowie jak dbać o higienę oczu i jak zapobiegać zakażeniom w przyszłości. Nie ma jednego skutecznego leku na zapalenie spojówek. Okulista dobierze środek, który sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta. Zwróci uwagę na przebieg choroby, jej nasilenie oraz przyczyny.
Właściwa higiena chorych oczu
O oczy należy dbać także wtedy, gdy zupełnie nic im nie dolega. Jednak w przypadku zapalenia spojówek, warto przestrzegać kilku dodatkowych zasad. Przede wszystkim nie pocieramy ręką swędzących oczu. Jeśli musimy usunąć wydzielinę, używamy chusteczek lub patyczków higienicznych. Oczywiście po jednokrotnym użyciu należy je wyrzucić. Pamiętamy również o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, które ochronią oczy cierpiące na światłowstręt. Zapalenie spojówek to także powód, dla którego należy zrezygnować z basenu, sauny oraz makijażu. Oczy powinny być maksymalnie „czyste”. Do ich higieny i pielęgnacji używamy wyłącznie preparatów przepisanych przez lekarza okulistę.