Wady wzroku

Wady wzroku

Wady wzroku i ich przyczyny

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest przyczyna występowania wad wzroku. Dlaczego jedne osoby borykają się z tym problemem, a inne doskonale widzą do później starości? Dlaczego niektóre wady wzroku ustępują, albo przynajmniej ich rozwój spowalnia, a inne powodują dalsze pogorszenie widzenia?

Podejrzenie występowania wady wzroku

O ile większość rodziców dba o wzrok dzieci, w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym często odwiedza z nimi okulistę, o tyle w dorosłym życiu zupełnie zapomina o regularnym badaniu narządu wzroku. Wiele wad zostaje zdiagnozowanych na tyle późno, że nie da się zatrzymać ich rozwoju. Gdyby pacjent zgłosił się do okulisty wcześniej, miałby szanse na dalsze doskonałe widzenie.

Nigdy nie należy bagatelizować własnych podejrzeń. Jeżeli ze wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, pojawiają się mroczki, zawęża pole widzenia, pogarsza kontrast, należy jak najszybciej wybrać się do okulisty. Niektóre wady wzroku pojawiają się dlatego, że zaniedbujemy narząd wzroku w tym sensie, że odpuszczamy regularne badania ostrości widzenia.

Powstawanie wad wzroku

Kiedy układ optyczny nie funkcjonuje prawidłowo

Wada wzroku nie jest tym samym co choroba oczu. Wadą wzroku nazywamy nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego. Najczęściej pacjent ma problem z wyraźnym widzeniem z bliska lub z daleka. Wada wzroku nie powoduje dolegliwości bólowych, choć możemy mówić o zmęczeniu oka, które widzi gorzej w sytuacji, gdy wada nie jest korygowana. Wadę wzroku może zdiagnozować lekarz okulista, ale w ostatnich latach specjalistyczne badania wykonują także salony optyczne wyposażone w wysokiej jakości sprzęt komputerowy.

Choroby oczu to z kolei schorzenia, których leczeniem zajmują się wyłącznie okuliści. W salonach optycznych nie diagnozuje się chorób oczu. W przypadku podejrzeń, że schorzenie może występować, pacjent zostaje o tym poinformowany i odesłany do okulisty. W przypadku chorób oczu nie wystarczą okulary korekcyjne. Potrzebne są leki, a niezwykle często pacjenci trafiają na oddział okulistyczny i tam wykonuje się specjalistyczny zabieg.

Wady wzroku – przyczyny występowania

Wiele wad wzroku ma podłoże genetyczne. Jeśli w rodzinie są osoby, które gorzej widzą, istnieje prawdopodobieństwo, że występowanie wady się powtórzy. Wczesna diagnoza i leczenie może zapobiec pogłębianiu się wady, dlatego osoby z rodzin, w których wcześniej diagnozowano wady wzroku, powinny zgłaszać się do okulisty częściej.

Przyczyną pojawienia się wady wzroku może być także nieprawidłowa troska o oczy. Nieodpowiednie oświetlenie, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telewizora czy monitor komputera, zła dieta – wszystko to może przyczynić się do pogorszenia jakości widzenia.

Niekiedy wzrok uszkadza się także wtedy, gdy podejmujemy nadmierny wysiłek fizyczny albo przeżywamy duży stres.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *