Turystyka górska

Turystyka górska – praktyczne porady

Turystyka górska – bezpieczeństwo

Turystyka górska staje się coraz bardziej popularną formą spędzania czasu wolnego. Dotyczy to nie tylko okresu wakacyjnego kiedy większość z nas ma zdecydowanie więcej czasu, ale także mniej popularnych okresów jesienno-zimowych. Oczywiście istnieje wiele rodzajów turystyki górskiej, które mogą także przyjmować wiele rożnych form. Możemy mieć na przykład bardzo relaksacyjną formę odpowiednią dla osób z rożną kondycją, zarówno starszych jak i młodszych, ale mamy także turystykę wysokogórską, która wymaga idealnej kondycji i specyficznych umiejętności. W każdej z nich warto jednak odpowiednio zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo. O czym należy zatem pamiętać?

Po pierwsze w górach mamy zazwyczaj bardzo zmienną pogodę. W związku z tym bez względu na rodzaj gór musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Kluczową kwestią jest ubranie się warstwowo, tak aby w razie nagłej potrzeby można było ściągnąć bluzę czy kurtkę. Kolejna kwestia to zadbanie o odpowiedni prowiant. Powinniśmy pamiętać o produktach wzmacniających i przywracających energię. Istotne kwestie, szczególnie w przypadku wypraw zimowych to także kwestie związane z ochroną przez zimnem, wiatrem a także szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jak zatem powinna wyglądać bezpieczna turystyka górska w praktyce?

Turystyka górska – praktyczne porady

Bezpieczna turystyka górska w praktyce to przede wszystkim silne poczucie odpowiedzialności, które pomaga nam w podejmowaniu właściwych decyzji, tych związanych ze sprzętem, prowiantem jak i właściwym zachowaniem na szlaku. Praktyczną poradą będzie na pewno zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Co ciekawe, jest to szczególnie ważne w zimie, kiedy światło słoneczne odbite od śniegu jest znacznie bardziej szkodliwe dla naszych oczu. Jest to także niezwykle ważne w przypadku osób, które zajmują się turystyką górską na poważnie. Nie ma przecież mowy o wysokogórskich zimowych wyprawach bez profesjonalnych okularów narciarskich. Czasem zwykłe okulary narciarskie nie wystarczą i będą potrzebne okulary lodowcowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *