Ślepota smartfonowa

Ślepota smartfonowa

Grozi nam ślepota smartfonowa

oślepiający smartphoneObecny tryb życia oraz rozwój technologii ma oczywiście wiele plusów. Stale się rozwijamy jako społeczeństwo, coraz więcej rzeczy jesteśmy wstanie kontrolować i naprawiać. Także w medycynie widać postępy – to, co jeszcze niedawno było niemożliwe, dzisiaj staje się oczywistością. W tym leczenie chorób i innych wad. Niestety ten sam rozwój technologii przyczynia się również do powstawiania nowych dolegliwości. Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na nasz wzrok. Lekarze są jednomyślni – grozi nam ślepota smartfonowa.

Ślepota smartfonowa a najmłodsi

Ślepota smartfonowa to nic innego jak problemy ze wzrokiem spowodowane złym lub częstym korzystaniem ze smartfonów. Co raz więcej osób cierpi na krótkowzroczności i skarży się na problemy ze wzrokiem. Niestety najczęściej ślepota smartfonowa dotyka najmłodszych użytkowników telefonów, którzy potrafią patrzeć w smartfon ponad 7 godzin dziennie. Patrzenie z małej odległości w ekran telefonu jest bardzo szkodliwe dla naszego wzorku i powoduje krótkowzroczność. Trzeba zdawać sobie sprawę również z faktu, że wiele dzieci poświęca jeszcze więcej czasu na korzystanie z różnego rodzaju małych ekranów i są to coraz młodsze osoby. W przyszłości grozi nam epidemia – ślepota smartfonowa.

Ślepota smartfonowa a dorośli

smarfonProblem nie dotyczy tylko dzieci czy nastolatków, ale również dorosłych. Ci także korzystają bardzo długo z telefonów – czytając różne rzeczy w internecie, komunikując się na portalach społecznościowych. Bywa, że nie rozstają się z telefonem cały dzień. Jeśli do tego jeszcze pracują przy komputerze są narażeni na kilkunastogodzinne patrzenie w ekran. Można kolokwialnie podsumować, że ślepota smartfonowa jest murowana w takich przypadkach.

Jak chronić nasze oczy?

Musimy pamiętać przede wszystkim o regularnym badaniu naszych oczu. Jeśli okaże się, że mamy wadę wzroku, musimy ubierać odpowiednie dla nas okulary lub soczewki. Bardzo ważne jest, abyśmy robili odpoczynki w czasie pracy przy komputerze- co jakiś czas odchodzili od ekranu, wyszli na powietrze i patrzyli w jakiś oddalony punkt. Ważne jest również prawidłowe ustawienie i oświetlenie monitora. Wiele smartfonów ma również opcję ustawienia odpowiednich parametrów, które będą mniej szkodliwe dla naszych oczu. Przede wszystkim jednak musimy pamiętać o rozsądku i po prostu nie przeciążać naszych oczu. Koniecznie trzeba zwracać uwagę naszym dzieciom i mówić o konsekwencjach. Ślepota smartfonowa to problem, który już jest zauważalny i stale się pogłębia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *