Rozmiary okularów

Rozmiary okularów

Rozmiary okularów – jak dobrać wielkość oprawek?

Wybierając okulary, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. W przypadku okularów korekcyjnych najważniejszym pozostaje występująca wada wzroku. Optyk, znając głębokość wady, dobiera soczewki o odpowiedniej mocy. Jednak w przypadku oprawek to klient ma decydujące zdanie. Rozmiary okularów są bardzo zróżnicowane, kształty i kolory oprawek również.

Kształt twarzy a wielkość oprawek

Kształt twarzy jest tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru oprawek. Twarz może być okrągła, owalna, kwadratowa lub trójkątna – nie każda będzie dobrze wyglądała w okularach jednego rodzaju. Jeśli mamy bardzo drobną twarz, nie powinniśmy wybierać zbyt dużych, kaniastych i mocnych ramek. Z kolei gdy nasza twarz jest dość duża, źle będą na niej wyglądać niewielkie „szparki”.

Współcześnie modne są zarówno delikatne, druciane oprawki (np. okulary lenonki), jak i styl retro, czy też okulary pokaźnych rozmiarów. Pamiętajmy, że w czasach, gdy modne jest właściwie wszystko, ze spokojem można wybrać dodatki, które doskonale będą pasowały do naszego wizerunku i usposobienia.

Rozmiary okularów – jak zmierzyć oprawki?

Niegdyś okulary kupowało się wyłącznie w stacjonarnych salonach optycznych, dlatego na miejscu wybierało się najlepszy rozmiar. Współcześnie zadanie jest nieco utrudnione, dlatego że popularne zakupy internetowe zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Oczywiście nietrafiony zakup można zwrócić, ale w takim przypadku kupujący musi ponieść dodatkowe koszty.

Dlatego też, zamawiając okulary na stronach sklepów internetowych, powinniśmy dokładnie sprawdzać ich rozmiar. Jeśli dysponujemy oprawkami, które dotąd dobrze nam służyły, możemy zacząć od ich zmierzenia. Uzyskane dane można porównać z zamieszczonymi w Internecie wymiarami.

Na rozmiary okularów wpływa zarówno całkowita szerokość oprawek, długość zauszników (wraz z zakrzywieniem), wysokość tarczy, jak i szerokość mostka. Do wykonania pomiarów wystarczy najzwyklejsza linijka albo centymetr krawiecki. Dany element mierzymy zawsze w najszerszym miejscu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *