Krople nawilżające do oczu

Krople nawilżające do oczu

Krople nawilżające do oczu – czy warto je stosować?

Na kupno kropli do oczu decydujemy się najczęściej wtedy, gdy istnieją ku temu wyraźne przesłanki. Najczęściej taką przesłaną są dolegliwości bólowe albo schorzenia oczu. Wówczas lekarz wystawia receptę, którą realizujemy w pobliskiej aptece. Są jednak i takie preparaty, które możemy kupić bez recepty. Należą do nich krople nawilżające do oczu.

Zmęczone oczy – coraz powszechniejszy problem

Coraz więcej osób narzeka na zmęczenie oczu. Objawia się ono w różny sposób. Najczęstszym objawem jest zaczerwienienie oczu i uczucie piasku pod powiekami. Pojawia się także pieczenie, swędzenie albo kujący ból. Oczy są wysuszone, choć paradoksalnie – może pojawić się łzawienie.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego coraz częściej nasze oczy są zmęczone? Winne są temu zmiany cywilizacyjne. Mało czasu spędzamy na zewnątrz pomieszczeń, a jeśli już, to w centrach wielkich miast, gdzie panuje ścisk, hałas, unoszą się spaliny. Wolny czas spędzamy wpatrując się w ekran telewizora, albo, coraz częściej, monitor komputera. Komputery mamy też w pracy, nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania firmy. W efekcie przez osiem godzin siedzimy w miejscu, wklepując różnorakie dane do komputera i bardzo rzadko odrywając od niego wzrok. Zmuszamy oczy do wytężonej pracy i zapominamy o mruganiu, a więc nie dochodzi do wytwarzania łez, w efekcie czego kuleje nawilżanie oczu.

W samochodach, marketach, biurach, a coraz częściej także w mieszkaniach prywatnych, korzystamy z klimatyzatorów. Tymczasem klimatyzowane pomieszczenia nie wpływają dobrze na kondycję naszych oczu. Znacznie lepiej sprawdza się wietrzenie pomieszczeń, ale oczywistym jest, że w upalne letnie dni nie zapewni przyjemnego chłodu, jaki daje powietrze wychodzące z klimatyzatora.

Krople nawilżające do oczu – wskazania do stosowania

Niektórzy rekomendują stosowania kropli do oczu w ramach profilaktyki. Rzeczywiście, jeżeli mamy świadomość, że przez kilka kolejnych godzin nasz oczy będą narażone na intensywną pracę w trudnych warunkach i że bez udziału kropli zostanie ona okupiona dolegliwościami bólowymi, warto w takie krople się zaopatrzyć. Jednak codzienne stosowanie kropli niemal jednocześnie z porannym myciem zębów, nie jest wskazane.

W krople nawilżające do oczu powinny zaopatrzyć się te osoby, które planują wakacje w tropikach. Trudno przewidzieć jak nasze oczy zareagują na długotrwałą ekspozycję słoneczną, dlatego w podróżnej apteczce powinno znaleźć się miejsce dla kropli do oczu. Oczywiście nie zapominamy również o okularach przeciwsłonecznych.

Krople nawilżające są również ratunkiem w sytuacji, gdy odczuwamy dyskomfort w związku z długotrwałym wykonywaniem pracy na komputerze albo długotrwałą podróżą samochodem. Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustępują, należy wybrać się do okulisty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *