Jak chronić oczy

Jak chronić oczy

Jak chronić oczy, by cieszyć się dobrym widzeniem?

Nie na wszystko w życiu mamy wpływ. Część predyspozycji, np. do tycia czy wystąpienia pewnych chorób dziedziczymy po przodkach. Dziedziczne są niektóre wady wzroku. Inne nabywamy na własne życzenie. Wiele osób na co dzień znacznie nadweręża wzrok i zupełnie zapomina o trosce o oczy. Tymczasem okuliści wciąż alarmują, że o wzrok trzeba dbać i udzielają wskazówek, jak chronić oczy.

Jak dbać o wzrok? Jak chronić oczy?

Pozwalamy oczom odpocząć

Niektóre zawody wyjątkowo mocno nadwerężają wzrok. Nie da się ukryć, że oczy osób spędzających wiele godzin za kierownicą samochodu bądź przez osiem godzin dziennie wpatrujących się w monitor komputera są zmęczone. Czy można cos na to poradzić? Cóż, pracę wykonać trzeba. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Jeśli jest taka potrzeba, nawilżamy również same oczy. Ponadto robimy częste przerwy, podczas których staramy się skupić wzrok daleko od komputera. Warto również rozważyć zakup okularów wyposażonych w soczewki pokryte specjalną powłoką. W przypadku kierowców doskonale sprawdza się powłoka polaryzacyjna.

Dbamy o odpowiednie oświetlenie

Nie czytamy i nie pracujemy po ciemku, ani nawet w półmroku. Najlepiej wszelkie prace wykonywać w świetle dziennym, choć nie zawsze jest to możliwe. Światło sztuczne również dobrze spełnia swoją rolę, ale nie może być ani zbyt ostre, ani za słabe.

Regularnie badamy wzrok

Nawet jeśli nasze oczy są zdrowe i nie mamy problemów z poprawnym widzeniem, co jakiś czas powinniśmy przebadać swój wzrok. Komputerowe badanie wzroku można wykonać w większości salonów optycznych, zaś choroby oczu diagnozuje lekarz okulista. Osoby noszące okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe wzrok powinny badać znacznie częściej, by ustrzec się noszenia soczewek o niewystarczającej mocy.

Nosimy okulary przeciwsłoneczne

Jak chronić oczy? Oczywiście unikając szkodliwego promieniowania słonecznego. W gorące letnie dni oraz zimą nosimy okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV. Latem chronią przed ostrym słońcem, zimą dodatkowo przed oślepiającym odblaskami od śniegu czy lodu. Okulary przeciwsłoneczne pomagają uniknąć urazów i chorób oczu.

Dbamy o dietę

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Dla oczu szczególnie ważna jest witamina A, która zwalcza uszkadzające wzrok wolne rodniki. Oprócz tego warto spożywać produkty bogate w witaminy C i E. Do pierwiastków niezbędnych dla oczu należą: selen, cynk, mangan i miedź. O tym jak chronić oczy informują również dietetycy, proponując dietę bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Spożywamy zatem duże ilości ryb. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony oczu odwiedź bloga eymasters.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *