Jak dbać o wzrok

Jak dbać o wzrok

Jak dbać o wzrok? Co radzą okuliści?

Narząd wzroku ogrywa kluczową rolę w życiu człowieka. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale funkcjonowanie bez zmysłu wzroku jest niezwykle trudne. Z tego też powodu powinniśmy przykładać dużą wagę do troski o oczy. Nie wszystkie czynniki chorobowe jesteśmy w stanie wyeliminować. Niekiedy skłonność do chorób dziedziczymy po przodkach, innym razem na stan chorobowy mają wpływ warunki pracy. Niemniej jednak często jest tak, że narząd wzroku zaniedbujemy, lekceważąc nakazy okulistów. Jak dbać o wzrok, by jak najdłużej działał bez zarzutu?

Jak dbać o wzrok? Podstawowe kwestie

Odżywianie

Jak dbać o wzrok? Odpowiednio się odżywiając. Zapewne znajdzie się wielu niedowiarków, którzy nie dostrzegają żadnych powiązań pomiędzy tym, co jemy, a tym, jak działa nasz wzrok. Tymczasem lekarze okuliści apelują, by od jak najmłodszych lat spożywać produkty bogate w witaminy, szczególnie witaminę A, luteinę oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Do zalecanych produktów należą: masła roślinne, ryby, jaja oraz szereg owoców i warzyw, m.in. marchew, dynia, brokuły, szpinak, morele, pomidory, groch.

Oświetlenie

Nigdy nie pracujemy po ciemku! Odpowiednie oświetlenie powoduje, że nie musimy nadmiernie wytężać wzroku. Jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, pamiętamy, by biurko znajdowało się możliwie blisko okna, a nad biurkiem, z jego lewej strony świeciła lampka. Dlaczego z lewej strony? Gdyby lampka znajdowała się z prawej strony, dziecko pisząc i pochylając się nad zeszytem zasłoni światło pochodzące z lampki. Oczywiście, w przypadku dzieci leworęcznych, postępujemy odwrotnie. Jeśli dziecko pracuje wieczorem, w pokoju powinno być włączone oświetlenie centralne. Podobnie podczas korzystania z komputera czy oglądania telewizji.

Nawilżanie i ochrona oczu

Oczy należy nawilżać. Jak to robić? Przede wszystkim pamiętamy o tym, by powietrze w pomieszczeniu nie było suche. Sezon grzewczy ani klimatyzator nie służą narządowi wzroku. Oczy wysychają, pieką, robią się czerwone. W takiej sytuacji warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Pamiętamy o częstym mruganiu, a w razie potrzeby stosujemy krople nawilżające. W trakcie długotrwałej pracy przy komputerze robimy częste przerwy. Kolejną ważną kwestią w temacie jak dbać o wzrok jest ochrona oczu w trakcie letnich upałów. W miarę możliwości unikamy ostrego słońca i nosimy okulary przeciwsłoneczne w wysokim filtrem UV.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *