kolor oczu

Od czego zależy kolor oczu?

Od czego zależy kolor oczu? Czy to tylko genetyka?

Kolor oczu jest cechą charakterystyczną wyglądu człowieka. Przyjmuje się, że w konkretnych rejonach geograficznych świata żyją osoby z danym, dominującym kolorem oczu. Przykładowo Azjaci mają oczy bardzo ciemne, natomiast typowi Słowianie niebieskie bądź szare. Niekiedy trudno określić jaki ktoś ma kolor oczu.

Kolor oczu jest cechą dziedziczną

Barwę tęczówki dziedziczymy po przodkach, przy czym niekoniecznie po rodzicach. Wpływ na kolor oczu ma kilka genów. Ich kombinacje powodują powstawanie różnych odcieni czy trudnych do jednoznacznego zdefiniowania barw. Geny odpowiadają za trzy fenotypowe kolory oczu (brązowy, zielony i niebieski). Żeby kolor był wyraźny i czysty, wszystkie geny muszą określać ten sam kolor. Jeśli określają różne barwy, oczy będą miały kolor mieszany, np. szaroniebieski. Zabarwienie tęczówek zależy od ilości barwnika, którym jest melanina. Melanina wpływa również na kolor skóry i włosów. Im więcej melaniny, tym kolor skóry, włosów i oczu jest ciemniejszy. Zwykle osoby o jasnych oczach, mają też jasną cerę i włosy.

Kolor oczu – klasyfikacja

Istnieje wiele różnych klasyfikacji kolorów oczu. Jedną z najbardziej znanych jest skala Martina.

Oczy ciemne:

1 – czarnobrązowe,

2, 3 – ciemnobrązowe,

4 – brązowe (piwne),

Oczy przejściowe albo mieszane:

Oczy mieszane z przewagą ciemniejszych odcieni:

5, 6 – jasnobrązowe,

7 – zielonawopiwne,

Oczy mieszane z przewagą jaśniejszych odcieni:

8 – jasnozielone,

9, 10 – ciemnoszare,

11 – szare,

Oczy jasne:

12 – jasnoszare,

13 – szaroniebieskie,

14, 15 – niebieskie,

16 – jasnoniebieskie (błękitne).

Kolor oczu a podatność na choroby

Klasyfikacja kolorów może być użyteczna w przypadku obserwacji zmian patologicznych, charakterystycznych dla danej barwy tęczówki. Czy takowe zmiany występują? Zdania co do tego są podzielone, choć mówi się, że osoby o jasnym kolorze oczu są bardziej podatne na występowanie raka skóry i bielactwa. Rzeczywiście, posiadacze jasnych oczu i jasnej karnacji znacznie łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym. Na temat tego, czy reakcja na leki farmaceutyczne jest uzależniona od koloru oczu także nie zajęto jednoznacznego stanowiska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *