Alergiczne choroby oczu

Alergiczne choroby oczu

Alergiczne choroby oczu

chore oczyWiosna to czas, na który czeka wielu ludzi. Na reszcie robi się cieplej, słońce jest coraz wyżej, a dzień staje się dłuższy. Do życia budzi się również natura i wokoło robi się zielono. Niestety nie wszyscy czują się wtedy dobrze. Poza przesileniem wiosennym i zmęczeniem, które występuje w tym okresie, rozpoczyna się również okres pylenia traw, a co za tym idzie pojawiają się wszelkie alergie. Głównie alergiczne choroby oczu, ale również problemy z drogami oddechowymi oraz notoryczny katar.

Objawy alergii

Alergia to nadmierna reakcja na substancje obojętne dla innych, zdrowych osób. Tzw. alergenem mogą być właśnie pyłki traw, które uczulają nas szczególnie w okresie wiosennym. Następnie pylić zaczynają inne rośliny i niestety okres wakacji dla wielu ludzi może być trudny. Oczywiście są metody, które zwalczają alergię, jednak nie wszystkie działają odpowiednio i mają również swoje skutki uboczne np. senność czy reakcje wymiotne. Do objawów alergii zaliczamy: stany zapalne skóry, spojówek, błony śluzowej, problemy z oddychaniem, łzawienie i swędzenie oczu, a także katar czy kaszel. Alergiczne choroby oczu mogą być sezonowe lub przewlekłe to właśnie od rodzaju alergii zależy sposób jej leczenia.

Alergiczne choroby oczu

Alergiczne choroby oczu wstępują bardzo często właśnie w okresie wiosennym, kiedy najwięcej traw pyli i jest bardzo dużo alergenów. Warto już wcześniej o tym pomyśleć i stosować odpowiednie krople do oczu. Jeśli jednak nie zdążymy ochronić się przed alergią, możemy zminimalizować jej objawy. Łzawienie, zaczerwienie czy świąd oka mogą sprawiać ból i przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu.

choroby oczuAlergiczne choroby oczu – jak sobie radzić

W przypadku przewlekłych chorób nie warto robić nic na własną rękę tylko skonsultować się ze specjalistą. W czasie intensywnego pylenia i alergii sezonowej możemy poradzić sobie sami. Warto zaopatrzyć się zarówno w tabletki przeciwalergiczne, ale również w krople do oczu z kromoglikanem sodowym, a także w wapno. Możemy także stosować chłodne, ziołowe kompresy. W tym czasie odradzane jest wykonywanie makijażu. Należy również unikać pocierania oka, dymu czy kurzu. Osoby, które mają alergie na sierść zwierząt muszą być szczególnie ostrożne w tym czasie. Alergiczne choroby oczu mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Alergiczne choroby oczu a nieżyt wiosenny

Także wiosną, szczególnie u dzieci występuje nieżyt oczu. Jest to obustronne zapalenie zewnętrznych warstw oczu. Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może osłabić nasz wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty. Warto zatem poważnie zainteresować się tematem i pomóc naszym oczom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *